Android Q kullanacak olan telefonlar, Apple’ın kullandığı 3D Touch’a benzeyen, ekrana yaptığınız baskıya göre seçenekler sunan bir teknoloji kullanacak.

Son zamanlarda Android kullanan telefonların, Apple’ın başlattığı bazı trendleri takip ettiklerini fark etmişsinizdir. iPhone X ile gelen çentik modası bunlardan ilk akla geleni. Android Q için yayınlanan bir belgeye göre gelecek nesil Android Q kullanan telefonlarda Apple’ın getirdiği bir teknoloji daha kullanılacak: Ekrana baskı uyguladığınızda farklı eylemleri gerçekleştirebileceksiniz. Tıpkı Apple’ın 3D Touch teknolojisi gibi.

İlginizi Çekebilir   Akıllı telefonlar 12 GB RAM ile vites yükseltecek!

Aslında 3D Touch tanıtılalı birkaç yıl oldu ve Google, uzun basarak işlemler yapabildiğimiz buna benzer bir teknolojiyi Android Oreo ile getirmişti. Kısaca özetlemek gerekirse Google, getirdiği bu özelliği bir adım ileriye taşıyacak.

Yeni teknoloji üzerine düşündüğümüz zaman daha sert basarak ekranda menüler açmak, uzun basarak yaptığımız şeyle aynı. Tek farkı daha hızlı olması. O halde yeni nesil Android Q’nun iOS’e çok daha benzer bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra 3D Touch, uyguladığınız baskının derecesine göre farklı seçenekler sunduğu için hâlâ avantajlı durumda

İlginizi Çekebilir   Operatörden alınan telefonlara ikinci el yasağı!

.Google Pixel 3’ün Easter Egg çizim uygulaması ekstra bir donanım gerektirmeden bir algoritma ile ekrana uygulanan basıncı algılayabiliyordu. Şimdilik bu teknolojinin Android telefonlar genelinde nasıl sağlanacağını bilmiyoruz. Bahsi geçen bu teknoloji baskı uyguladığımızı anlayan bir algoritma mı olacak yoksa yeni bir donanım mı gerektirecek, ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın