DJI Ronin SC gimbal kullanıcılara sunuldu!

DJI’nın Ronin S isimli gimbalı fiyatı ve özellikleri ile ülkemizde ve küresel çapta oldukça dikkat çeken bir model olarak karşımıza çıkmıştı. Bugün ise daha kompakt bir gimbal Ronin SC tanıtıldı. Uygun fiyatlı yeni model özellikleri ile de dikkat çekmeyi başardı.

Ronin SC, Ronin S tasarımını büyük oranda paylaşıyor. Cihaz yapısında magnezyum, çelik, alüminyum ve kompozit plastik barındırıyor. Gimbal, 3 eksenlihareket yapısına sahip bir mekanikle karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar joystick ve gimbal üzerindeki düğmeler ile kamera hareketleri istedikleri eksen doğrultusunda ayarlayabiliyor.

Ayrıca bu gimbal’ın her kolunda kilit anahtarları var ve bu anahtarlar sayesinde daha rahat katlamakla birlikte dengeyi ayarlamanız da oldukça kolaylaşıyor.

DJI’ın bu modelinin elini kuvvetlendiren en önemli özellik ise hafif bir yapıda olması. Ronin SC, Ronin S’nin yarısı ağırlığında. Tabii ki bu durum bir dezavantaj da yaratıyor. Ronin S, 4 kiloluk kameraları taşıyabilirken, yeni Ronin SC sadece 1.98 kilogram ağırlığında olan kameraları taşıyabiliyor.

DJI, yeni Ronin SC’yi “en küçük, en hafif ve en zeki kamera sabitleyici” olarak nitelendirdi. Ronin S’ten daha akıllı olduğu söylenen gimbal, akıllı telefon üzerinden nesneleri takip etme yeteneğine sahip. ActiveTrack 3.0 özelliği de bir mobil cihaz kullanarak, Ronin SC kullanıcıları gimbal’ın takip etmesi gereken nesneleri seçmesini sağlar. Yeni algoritmalar, derin öğrenme ve insan figürleri için optimize edilmiş özellikleri de barındırıyor.

Bazı DJI cihazlarında ve Osmo Serisinde bulunan teknolojiye benzer olarak, ActiveTrack 3.0 cep telefonunun kamera görüntüsünü kullanır ve bu bilgiyi Ronin SC’ye gönderir. Kullanıcılar, birlikte verilen telefon tutucusuyla cep telefonunu makinenin flaş kızağının tepesine monte edebilir, Roninuygulamasını açabilir ve otomatik olarak takip edilecek nesneyi mobil cihazları üzerinden seçebilir. Ayrıca bu özellikle 82 metrelik mesafeden bile kameranın hareketlerini ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Cihaz piyasaya 439 dolarlık başlangıç fiyatıyla çıktı. Ancak, cihazın focus tekerleği bulunan bir de Pro versiyonu bulunuyor. Bunun fiyatı ise 539 dolar. Kullanıcılar kameralarını bu tekerleğe bağlayarak, odağı manuel olarak ayalayabiliyor.

Cihaz Time LapseMotion Lapse ve Panorama çekimleri için de oldukça büyük bir kolaylık sağlayacak. Ülkemizde de yakın zamanda satışa sunulması beklenen cihazın, Türkiye fiyatı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın