Teknoloji devi Apple’ın para gönderme-alma ve ödeme servisi Apple Card, geçtiğimiz hafta ABD’de düzenlenen lansmanla tanıtılmıştı. Anlaşmalı tüm yerlerde geçen ve banka kartlarının yerini alması beklenen teknolojilere sahip Apple Card, Türkiye’ye gelmeyebilir. Apple’ın Türkiye’de finansal faaliyet göstermesi için diğer ülkelerden daha farklı davranması gerekecek.

Finansal teknoloji, günümüz devlerinin yeni oyun alanı. Facebook’un Hindistan’da WhatsApp ile blok zinciri tabanlı para gönderme alma servisini faaliyete sokmasının ardından, Apple’dan da büyük bir adım gelmişti. Geçtiğimiz hafta ABD’de düzenlediği lansmanda, yeni nesil finansal teknoloji kartını tanıtan Apple, tüm dikkatleri üzerine çekmişti. 

İlginizi Çekebilir   Huawei, ABD’nin Kendisiyle Baş Edemeyeceğini Söylüyor

Halihazırda Avustralya’da Apple cihazına sahip olanların %99’unun kullandığı Apple Pay servisi, banka hesaplarına erişebilen finansal bir çözümdü. Kullanıcılara SMS gönderir gibi para havalesi ve ödeme yapma imkanı sunan çözüm, kartları, bankamatikleri, şubeleri ortadan kaldırıyor. Hatta üçüncü parti banka uygulamalarını da geri plana atıyordu. Bu hizmet Türkiye’de aktif olmadığı için ülkemizdeki kullanıcıların çok bilgisi yoktu.

Tam Apple ve Facebook gibi şirketler yeni nesil bankacılık planlarını hayata geçiriyor, kartlar dahil olmak üzere her şeyi sanallaştırıyor diyorduk ki Apple Card ile sürpriz yaşandı. Titanyumdan oluşan Apple Card’ın üzerinde sadece bir çip ve müşteri adı bulunuyordu. Kart numarası, CVV kodu ve şifre gibi geleneksel yöntemler saf dışı bırakılmıştı. 

İlginizi Çekebilir   AMD Navi GPU, NVIDIA'yı Alt Edecek mi?

Tüketicilerin hâlâ kartlara sadık olması, temassız işlemlerde bile güvensiz hissetmeleri Apple’a bir boşluk yaratmıştı. Firma, açık konuşmak gerekirse bu boşluğu dolduran ilk teknoloji şirketi oldu. Elbette projenin başarısını Türkiye gibi alternatif finansal çözümlere meraklı bir pazarda ne yapacağı belirleyecek.

Bir Cevap Yazın