Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesinin ardından bazı teknoloji şirketleri Huawei ile ilişkilerini askıya aldı. Bu kararların ardından hem Huawei hem de ABD cephesinden bazı açıklamalar yapıldı. WiFi İttifakı’nın da konuyla ilgili bir açıklaması oldu. WiFi İttifakı Huawei üyeliği ilke ilgili önemli bir açıklama yaptı. Huawei yasağı kervanına ittifak da katıldı.

WiFi İttifakı Huawei yasağı ile ilgili karar aldı

Başta Amerikan teknoloji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan WiFi İttifakı Huawei üyeliğini geçici olarak kısıtladığını açıkladı. Bu karar, Huawei’nin gelecekteki kablosuz teknoloji standartları ile ilgili kararlara etki edemeyeceği anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir   Nvidia, RTX Teknolojisini Kullanarak Apollo 11'in İnişini Modelledi

ABD’nin aldığı kararnameye göre hareket eden WiFi İttifakı Huawei üyeliğini geçici olarak sınırlandırdığını açıkladı. Hatırlayacağınız gibi Huawei, Trump yönetimi tarafından ABD’ye zarar vermekle suçlanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan WiFi İttifakı,alınan kararın ABD Ticaret Bakanlığı kararına tam olarak uyduğunu belirtti. Üyeliği sınırlandırılan Huawei, WiFi standartlarını kullanabilecek.

Huawei’nin ABD şirketleri ile iş yapabilmek için 19 Ağustos’a kadar vakti var. Sonrasında kararname yürülüğe girecek.

Çinli şirket SD Birliği‘nden ve JEDEC’den de çıkarıldı. SD Birliği isminden de anlaşılacağı gibi SD kartlarında üretim standartlarını belirliyor. Birliğin bu kararı alması Huaweimarkalı telefonlarda SD kart girişi olmayacağı anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir   Hindistan'ın Uydu Karşıtı Füze Testine Karşı Tepkiler Büyüyor

JEDEC ise USB ve RAM ile ilgili standartları belirliyor.

WiFi İttifakı nedir?

1999 yılında kurulan WiFi İttifakı, üreticilerin ürünlerini IEEE-802.11 standart tabanında oluşturmasını ve bu ürünleri sertifikalandırmayı amaçlıyor. Böylece kablosuz bağlantılar tüm cihazlarda belirli bir standartta uyumlu çalışıyor. İttifakın üyeleri arasında Apple, Qualcomm, Intel ve Broadcom gibi 500’den fazla teknoloji devi bulunuyor. Bu üyelerden Qualcomm, Intel ve Broadcom da Huawei ile ilişkilerini askıya almıştı.

Bir Cevap Yazın